fbpx
7 února, 2020 Jak pečovat o povlečení

Jak pečovat o povlečení

I když štítky na povlečení mají skvělé výchozí informace, jak pečovat o ložní povlečení, správná údržba lůžkovin však vyžaduje i další kroky, které jsou nezbytné pro zvýšení životnosti prádla. Vyzkoušejte naše tipy od praní lůžkovin, až po jejich uložení.

Jak často prát?

Povlak polštář a přikrývky je třeba prát každých sedm až deset dní a každé tři měsíce by se měly čistit další (ozdobné) prvky nebo další vrstvy, které nepřijdou do kontaktu s vaší pokožkou (přehozy, deky, ozdobné polštářky apod.).


Praní a sušení

Povlečení perte v jemném pracím gelu, nepoužívejte sypký prášek nebo tablety, které se ve velkých kusech prádla špatně rozpouští. Pokud používáte bělidlo, ujistěte se, že v něm není chlor. Na odstranění skvrn použijte ocet a jedlou sodu pro rozjasnění prádla, jednoduše je přidejte do praní. 

Nezapomeňte pouze prát podobné věci dohromady – stejnou barvu a látku – a nikdy nepřidávat oblečení do pračky k ložnímu prádlu, protože zipy, háčky atd. způsobují roztržení a oděrky.

Pokud sušíte lůžkoviny v sušičce, použijte program s nízkou teplotou, protože přehřátí způsobí, že vlákna se stanou křehká a barva vybledne. Po vytažení ze sušičky bývá povlečení v záhybech, především povlak přikrývka, vlhké, proto ho nechte nejprve doschnout, než ho natáhnete na postel nebo uložíte do skříně.

Ochrana

Nikdo nechce roztoče! Tito nevítaní návštěvníci jsou zodpovědní za způsobování akné a spouštění symptomů podobných astmatu nebo chronických alergických problémů. Chrániče povlečení pomáhají snižovat populaci roztočů a zvyšují životnost vašeho povlečení. Můžete zvážit použití „přikrývky na přikrývku“; to nejen poskytuje doplňkovou vnější bariéru mezi peřinou a škodlivými látkami, ale také snižuje množství tepla, které uniká z peřiny do vaší ložnice. 

Na postel nikdy nepokládejte následující předměty: zavazadla, kabelky, chytré telefony, boty nebo oblečení, které ještě není třeba prát. Všechny tyto položky mohou poškodit vaše ložní prádlo nebo převést nežádoucí mastnotu a bakterie na prostěradla a přes ně do postele.