fbpx
27 ledna, 2021

Jak vybrat správné prostěradlo?

Někdo vnímá prostěradlo jako méně podstatný doplněk ložního povlečení, jehož jediným úkolem je ochrana matrace. Není to však pravda, protože prostěradlo plní celou řadu dalších funkcí. Může nás ohřát nebo naopak ochladit, také odvádí pot. Vybírat si můžeme z několika různých variant a z celé řady materiálů.

Napínací prostěradlo nebo klasika?

V současné době dává většina z nás přednost prostěradlům napínacím, která drží na svém místě a nestane se tak, že se ráno probudíme bez prostěradla. Před jeho výběrem je potřeba si řádně změřit postel, jinak se může stát, že prostěradlo na postel nenavlékneme nebo bude naopak hodně velké a budou se na něm tvořit záhyby.

Materiál prostěradla

Je dobré pořídit si prostěradla z různých materiálů, pro různá roční období. Pro zimní čas je ideální volbou prostěradlo froté, flanel či mikroflanel – hřejivé, v létě uvítáme saten prostěradla a oblíbenou klasikou jsou bavlněná prostěradla.

Při výběru materiálu hraje také roli místo, kde spíme. V případě, že bydlíme v panelákovém bytě, na slunném místě, tak asi hřejivá prostěradla vůbec nevyužijeme. Pokud bydlíme ve starém domě nebo pořizujeme prostěradlo na chalupu, kam jezdíme i v chladném zimním období, uvítáme, když nás trochu zahřeje.

Materiál, z něhož je prostěradlo vyrobeno, také ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Nepodceňujme tedy jeho výběr.

Bavlněná prostěradla jsou příjemná pro naši pokožku, jsou měkká, pružná, prodyšná a savá. Také se dobře udržují a není potřeba je žehlit.

Mikroflanelová prostěradla jsou hebká a hřejivá, nenáročná na péči. Rychle schnou a na jejich povrchu se netvoří žmolky. Kromě toho není potřeba je žehlit a jsou vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou, astmatiky a alergiky.